Kaip gydyti pažeistą odą ir išvengti randų?

Nors randai yra natūralus odos gijimo rezultatas bei atsakas į audinių pažeidimą, gyventi su jais visą gyvenimą tikrai neprivalome. Nesvarbu, kokia bebūtų priežastis: trauma, operacija ar odos problemos, likusios po aknės – su randais susiduria beveik kiekvienas. Tačiau tinkamai gydant, galima ne tik paskatinti greitesnį žaizdų gijimą ar sumažinti randų atsiradimo galimybę, bet ir pašalinti jau susiformavusius randus visam laikui.  

Randų formavimasis

Randų susidarymas po sužeidimų yra natūralus ir įprastas žaizdos gijimo ir odos atsinaujinimo procesas. Jie susiformuoja susižalojus, traumavus ar nudegus odos paviršių, taip pat gali atsirasti po medicininės intervencijos: operacijos, skiepų ar apgamo pašalinimo. Pažeidus odos paviršių, mūsų odos ląstelės gauna signalą atsinaujinti, o organizmas pradeda sparčiau gaminti kolageną, kuris padeda sužeistai odai išgyti ir skatina natūralų odos atsinaujinimą. Koks Jūsų randas bus, priklauso nuo keleto veiksnių, tokių kaip žaizdos dydis, forma ir gylis, kraujo apytaką sužalotoje vietoje, odos tonusas bei odos storis.

Svarbiausia randų prevencija – palaikyti natūralų odos gijimo ciklą ir teisingai prižiūrėti sužeistą vietą. Tinkamai gydant žaizdą, galima išvengti rando susiformavimo arba bent užkirsti kelią didelio rando susidarymui. Žinoma, kai kuriais atvejais visiškai išvengti rando gali būti itin sudėtinga arba neįmanoma. Atminkite, kad randų ir randų po aknės gydymas bei priežiūra yra skirtinga. Todėl norint tinkamai gydyti odą ir išvengti randų susidarymo, rekomenduojame pasikonsultuoti su kvalifikuotais Skinny Klinikos specialistais, kurių dėka ne tik sužinosite ar tinkamai gydote odą bet ir įsitikinsite kokios priežiūros ar gydymo reikia būtent Jūsų odos tipui. 

Gydymo žingsniai, kurie padės sumažinti randus ar visiškai užkirs kelią jų atsiradimui

Iš karto po odos paviršiaus sužeidimo – įvertinkite traumos gylį ir sunkumą. Jeigu sužalojimas yra labai gilus – jis gydomas siuvimu. Po tokios traumos, turite nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Žaizda turi būti susiūta iš karto po traumos ir tik medicinos specialisto. Nedelsti yra svarbu, nes į gilesnę žaizdą žymiai greičiau gali patekti bakterijos, o savarankiškai ir tinkamai išvalyti sužalotą vietą yra sunku.

Jei norite išvengti rando – žaizdą visados palaikykite švarią. Kasdien valykite pažeistą odą šiltu vandeniu bei švelniu muilu ir venkite vandenilio peroksido, nes jis gali sudirginti jau pažeistą odą ir dar labiau apsunkinti gijimo procesą.

Tikriausiai kiekvienas bent kartą yra girdėjęs patarimą nekrapštyti ant žaizdų susiformavusių šašų. Šašo susiformavimas – tai gijimo procesas. Šašai yra laikomi natūraliu kūno tvarsčiu, kuris neleidžia dar labiau pažeisti, jau ir taip sužeistos odos ir palaiko tą vietą švarią bei padeda sumažinti randus. Jeigu nukrapštote šašą, žaizda vėl pradeda kraujuoti. Kraujyje esantys trombocitai yra tarsi klijai, kurie „užklijuoja“ žaizdą ir neleidžia jai toliau kraujuoti. Jeigu norite išvengti šašo susiformavimo – pažeistą vietą dažnai tepkite vazelinu ar kita stipriai drėkinančia priemone. Tokiu būdu, galite pagreitinti gijimo procesą ir kartu užkirsti kelią galimam rando atsiradimui.

Didesniems odos sužalojimams, įskaitant tuos, kuriems prireikė siuvimo, vietoj tvarsčių ar marlės gali būti naudojami hidrogelio arba silikono gelio lakštai, kurie palaiko odos drėkinimą, skatina gijimą, subalansuoja kolageno gamybą ir užkerta kelią randų susidarymui. Tačiau prisiminkite – visada aptarkite žaizdų priežiūrą su gydytoju, jog būtumėte tikri, kad pažeistą vietą gydote teisingai. 

Pažeistos odos gydymas

Kelias savaites po odos sužeidimo, vienas iš efektyviausių būdų, kaip gydyti žaizdą ir išvengti rando yra intensyvus drėkinimas. Tepkite sužeistą vietą vazelinu ar kita stipriai drėkinančia priemone ir denkite tvarsčiu. Žaizdai sugyti ir randams išnykti greičiau, ne mažiau efektyvi bei patogi priemonė yra silikoniniai pleistrai ar silikono gelis. Susiformavęs naujas randas, gydomos silikono pleistru ar geliu, tampa minkštesnis, lygesnis ir mažiau plyšinėja. 

Nors daugelio randus gydančių kremų ir vitamino E veiksmingumas yra abejotinas, sužeistos vietos masažas drėkinamuoju kremu, vazelinu ar losjonu gali padėti skatinti kraujotaką. Suaktyvėjusi kraujotaka skatina žaizdos gijimo procesą ir greitesnį odos ląstelių atsinaujinimą, tokiu būdu sumažindama rando atsiradimo riziką.

Amerikos dermatologų akademija (AAD) atkreipia dėmesį į tai, jog siekiant išvengti didesnių audinių pažeidimų ar spalvos pakitimų, yra svarbu apsaugoti ką tik sužeistą vietą nuo tiesioginių saulės spindulių. Priemonių, padedančių apsaugoti odą nuo UV spindulių, naudojimas toje vietoje,  kurioje vis dar gyja audiniai, gali efektyviai padėti greičiau išnykti randui ar užkirsti kelią papildomiems pažeidimams. Remiantis Amerikos dermatologų akademija, rekomenduojama apsauga yra 30 ar didesnio SPF. Apsaugos priemonė turėtų būti tepama kas dvi valandas, nepriklausomai ar Jūs jau turite susiformavusį randą ar ne. 

Jeigu Jūsų žaizda buvo gili ir gydymui prireikė siuvimo, dėl odos priežiūros turite laikytis gydytojo rekomenduojamų patarimų. Siekiant kuo mažesnio rando, svarbiausia yra, jog siūlės būtų pašalintos tinkamai ir per tam nurodytą laiką.

Ilgalaikis randų gydymas

Stipriai pažeidus odos paviršių, svarbu apsišarvuoti kantrybe ir nepersistengti, desperatiškai stengiantis sumažinti randą visomis įmanomomis gydymo priemonės. Žaizdų ir randų gydymas reikalauja laiko. Pirmasis natūralaus gijimo proceso etapas gali užtrukti net apie tris mėnesius. Maždaug tik po metų nuo susižalojimo, oda atsigauna, o randai jau būna pilnai susiformavę, nors rando išvaizda laikui bėgant gali nuolat keistis.

Viena iš efektyviausių priemonių, kuri gali padėti atsikratyti nepageidaujamo odos pažeidimo – randų šalinimas su Sublative™ technologija. Kitaip nei kitos, ši technologija yra paremta natūraliais odos gijimo procesais. Skirtingai nuo lazerinių procedūrų, naudojant šią technologiją, minimaliai pažeidžiamas epidermis, tačiau efektyviai paveikiamas viršutinės dermos sluoksnis. Procedūros metu, Sublative™ antgaliu siunčiami bipoliniai radijo impulsai padaro 64 nedideles žaizdeles. Dėl šio minimalaus pažeidimo pradeda gamintis odos atstatomosios medžiagos ir skatinami atsinaujinimo procesai, kitaip sakant – gydomoje vietoje formuojasi nauja oda, o randas nyksta. Pirmieji randų šalinimo su Sublative™ technologija rezultatai pastebimi jau po pirmosios procedūros – dėl padidėjusios kolageno gamybos atsiranda naujų sveikų ląstelių ir oda pastebimai pagražėja. Tai efektyvi technologija, kurios tikslumas ir nustatymų individualumas Jūsų odai garantuoja geriausius rezultatus saugiai ir be chirurgo įsikišimo! 

Jog žinotumėte kaip būtent Jums yra geriausiai gydyti pažeistą odą ir išvengti randų susidarymo – susisiekite su Skinny Estetikos Klinikoje dirbančiais specialistais, kurie nustatys Jūsų odos tipą ir parinks patį tinkamiausia ir teisingiausią individualų gydymo būdą!