Strijos: jų atsiradimas, šalinimas ir prevencija

Strijos – balkšvi ar rausvi dryželiai, dažniausiai atsirandantys dėl staigaus svorio kitimo. Labai dažnai kyla klausimas, kaip išvengti šių odos pakitimų ir ar yra koks nors užtikrintas strijų šalinimo būdas?

Ar žinojote, kad strijos atsiranda net pas 70 procentų paauglių mergaičių ir pas 30 procentų berniukų. Be to, šis odos defektas vargina net 90 procentų nėščių moterų, ypač nuo šeštojo nėštumo mėnesio. Skaičiai išties įspūdingi, tiesa? Kodėl strijos atsiranda, kokia profilaktika gali padėti nuo jų apsisaugoti, o koks efektyviausias būdas jas pašalinti? Technologijos žengia į priekį, tad šiandien tikrai nesiūlysime chirurginio būdo šalinti strijoms. Apie visa tai pasakoja grožio ir estetikos studijos „Skinny“ vadovė Zinaida Raškauskienė.

Strijos – kas tai? Dėl kokių priežasčių jos atsiranda? Kuo strijos skiriasi nuo randų?

Strijos – balkšvi, rausvi ar violetinio atspalvio dryželiai, atsirandantys staiga priaugus arba netekus daug svorio. Nors dažniausiai strijos laikomos nėštumo problema, jų gali atsirasti ir kitais gyvenimo tarpsniais, pavyzdžiui, paauglystėje. Strijų atsiradimą išprovokuoja daugybė veiksnių: gali būti tiek hormoniniai pokyčiai, vykstantys organizme, tiek paveldimumas, tiek nepakankama odos priežiūra. Dažniausiai strijų atsiradimą lemia ne kuris nors vienas išvardintas veiksnys, o visi kartu. Tuo tarpu randas – natūralus organizmo atsakas į trauminį odos pažeidimą. Rando išvaizda priklauso nuo daugelio veiksnių – odos spalvos, traumos pobūdžio (ar tai operacinis pjūvis, ar nubrozdinimas ir pan.), paveldimumo, buvusios infekcijos gijimo metu, medikamentų vartojimo, kitų ligų, rūkymo.
straipsnis - strijos
Strijų gali būti bet kurioje kūno vietoje, kurioje oda tempiasi. Dažniausiai strijų atsiranda krūtų, pilvo, sėdmenų, šlaunų srityse. Jų gali atsirasti staiga netenkant ar priaugant svorio (net ir vyrams). Naujai atsiradusios strijos būna ryškesnės, raudonos arba violetinės, vėliau strijos pabąla, tampa ne tokios ryškios. Šis odos defektas vargina net 90 proc. nėščių moterų, ypač nuo šeštojo nėštumo mėnesio. Laukiant kūdikio, strijų dažniau atsiranda ant krūtų, apatinėje pilvo dalyje, ant klubų, vidinėse šlaunų srityse. Strijų būna net paaugliams: maždaug 70 proc. mergaičių ir 30 proc. berniukų, jų atsiranda brendimo laikotarpiu. Tuomet jos dažniausiai išryškėja juosmens, kryžmens, šlaunų, klubų srityse.

Kodėl strijos būna rožinės spalvos?
Jungiamajame audinyje, kuris užpildo vidinius odos įtrūkimus, yra kraujagyslių, kurios strijoms suteikia raudoną arba mėlyną spalvą. Bėgant laikui, kraujagyslės ištuštėja ir strijos pasidaro baltos. Strijos sudarytos iš jungiamojo audinio, kuriame nėra pigmento, todėl įdegus jos išlieka baltos ir tampa dar labiau pastebimos įdegusios odos fone.

Efektyviausiai strijas pašalinsite profesionaliomis procedūromis
Nors ir įprasta manyti, kad efektyviausias strijų naikinimo būdas yra tiesiog jas pašalinti kartu su oda, chirurginiu būdu, tačiau iš tiesų, šių darinių esmė yra odos elastinių skaidulų sumažėjimas, kuriuos dabar galima visiškai atkurti modernių technologijų dėka. Kai kurios iš šių technologijų tokios pažangios, kad nebereikia jokių operacijų.

Viena tokių naujos kartos procedūrų – aparatinė kosmetologija (strijų šalinimas „Sublative™“ technologija), kuri remiasi ne odos šalinimu, o atkūrimu.

Sublative technologijaŠi procedūra yra pranašesnė netgi už lazerines procedūras, nes jos metu epidermis yra pažeidžiamas tik truputį, tuo tarpu viršutinė derma, kitaip tariant, tikrosios odos sluoksnis, yra efektyviai stimuliuojamas. Šiame sluoksnyje yra skatinama kolageno ir elastino gamyba, kurios ir sudaro didžiąją dalį jungiamojo audinio, kuris užtikrina odos tvirtumą ir elastingumą. Todėl po procedūrų kurso, audiniai visiškai atsinaujina ir strijos išnyksta be chirurginio įsikišimo. Noriu paminėti, kad tokiu būdu galima koreguoti ne tik strijas, bet ir įdubusius ar iškilusius randus, atsiradusius po traumų, operacijų, nudegimų, likusius po jaunatvinių spuogų (aknės). Strijoms ir randams lyginti atliekama viena procedūra per mėnesį. Kursą sudaro mažiausiai 3–4 procedūros. Strijas reikėtų pradėti gydyti kuo ankstyvesnėje jų stadijoje, nes tuomet pasiekiamas geresnis gydymo rezultatas ir prireikia mažiau procedūrų. Be to, ši procedūra tinka visiems odos tipams ir yra visiškai saugi. O strijos pašalinamos visam laikui. Naujos strijos gali susidaryti tik tuomet, jeigu vėl įvyksta svorio kitimai (pavyzdžiui, nėštumo ar brendimo laikotarpiu).

Ar yra kokia nors profilaktika, kuri padėtų išvengti strijų arba sumažinti jų atsiradimą?

Strijų profilaktika – išties varginantis procesas. Svarbiausia:

● Stenkitės, kad svoris būtų stabilus. Staiga priaugus daug svorio, padidėja rizika, kad atsiras strijų.
Teisingai maitinkitės. Į racioną įtraukite daugiau daržovių ir daugiau baltymų, iš kurių sintezuojamas kolagenas ir elastinas. Tai gali būti mėsa (veršiena, jautiena, aviena), riešutai (gali būti įvairūs be prieskonių ir nesūdyti), žuvis (tunas, menkė, lašiša), tofu, soja.sportas - striju prevencija
Sportuokite, tačiau be ypatingai didelių krūvių. Profilaktiškai atlikite tempimo pratimus.
Masažai padės išlaikyti odos tonusą.
Kontrastinis dušas su šepečiu padės palaikyti odos stangrumą ir išvengti celiulito.
● Nėštumo metu nešiokite diržą.

Prieš išsirinkdami strijų šalinimo būdą, būtinai pasidomėkite gijimo procesu. Pavyzdžiui, po lazerio procedūrų galite susidurti su odos tinimu, perštėjimu ar net pūslėmis. Žinoma, tokie šalutiniai poveikiai nesukelia pavojaus gyvybei, tačiau itin besirūpinantys savo grožiu bei sveikata gali išvengti ir jų. Pavyzdžiui, po aparatinės kosmetologijos seanso ant odos matysis tik nežymūs rausvi taškeliai, o natūralios gydomosios priemonės (aliejai, masažai ar kontrastinis dušas), nors ir gerokai mažiau efektyvios, nepaliks išvis jokio pėdsako.

Nors šiuolaikinės technologijos leidžia ramybės neduodančius trūkumus pašalinti greitai ir saugiai, visgi geriausia užsiimti strijų prevencija iš anksto. Sportas, sveika mityba ir masažai ne tik išlaikys nepriekaištingą odą, bet ir padės išvengti daugybės ligų.

GamtosGrozioFormule.lt