Pigmentinės dėmės: iš kur jos atsiranda ir kaip su jomis kovoti?

Ant veido ar kūno atsiradusios pigmentinės dėmės – tikrai nepuošia nei moterų, nei vyrų. Kaip su jomis kovoti? Grožio ir estetikos studijos „Skinny“ vadovė Zinaida Raškauskienė tvirtina, kad dabartinė aparatinė kosmetologija leidžia greitai ir lengvai atsikratyti kūną „puošiančiomis“ didesnėmis ar mažesnėmis pigmentinėmis dėmėmis.

Iš kur atsiranda pigmentinės dėmės? 
Šios dėmės atsiranda nuo saulės spindulių. Su šia problema dažniausiai susiduria šviesesnę odą turintys žmonės, taip pat raudonplaukiai ir šviesiaplaukiai.  Ant odos atsiranda rusvų dėmelių, kurios medicininėje literatūroje vadinamos efelidais, o liaudiškai – strazdanomis. Šios smulkios, nelygios pigmentinės dėmelės gali atsirasti ant veido, taip pat kitose atvirose kūno vietose. Efelidai atsiranda sutrikus odos Pigmentacijos procesams, kurių metu amino rūgštis tirozinas virsta pigmentu melaninu. Galima pastebėti, kad moterims virš 45 metų ant veido ir rankų atsiranda pigmentinių dėmelių. Šio tipo dėmės susijusios su amžiumi. Jeigu jaunystėje atvirų kūno vietų nesaugojote nuo ultravioletinių spindulių ir dosniai atidengdavote jas saulei, tai su amžiumi (kartais net nuo 30 – 35 metų) ant veido, rankų, pečių ir iškirptės srityje gali atsirasti senatvinių dėmių. Daug būnant saulėje, ar padidėjus hormonų kiekiui organizme, suaktyvėja melanino gamyba. Jis Pradeda kauptis veide, virsdamas didelėmis dėmėmis, turinčiomis nelygius, „apkramtytus“ kraštus. Chloazmos, dažniausiai atsirandančios kaktos srityje, aplink burną, ant skruostų ar smilkiniuose, gali liudyti ir kiaušidžių funkcijos sutrikimus, kirmėlinę infekciją. Gelsvai rudos arba tamsiai rudos pigmentinės veido dėmės veide vadinamos chloazmomis, ar dar kitaip – rudmėmis. Šio pigmentacijos sutrikimo priežastys dažniausiai siejamos su ultravioletiniais spinduliais ir nėštumu. Dažniausiai pigmentinės dėmės atsiranda ant veido, nes jis gauna daugiausia saulės spindulių.

Kaip apsisaugoti nuo tokių dėmių atsiradimo? 
Pigmentinių dėmių galima išvengti laikantis kelių paprastų taisyklių. Svarbiausia stengtis nebūti per ilgai Saulėje. Negalima degintis aukščiausio saulės aktyvumo metu, t.y.  nuo 10 iki 16 valandos. O jei jau tenka būti saulėje tuo metu, rekomenduoju apsaugoti odą naudojant apsauginius kremus su apsaugos faktoriumi ne mažesniu nei SPF 30. Taip pat, būtina kasdien naudoti veidui ir kitoms nuo saulės dažniau nukenčiančioms vietoms kremus su UV filtrais.

Kaip galima išgydyti ir panaikinti pigmentines dėmes?
Pigmentiniai odos dariniai gali būti lengvai pašalinami šiuolaikiniais lazeriais, intensyvia pulsine šviesa. Kartais, kad gautume gerą rezultatą, reikia kombinuoti kelis skirtingo ilgio bangų lazerius, ar lazerius su intensyvios pulsinės šviesos aparatais. Šios sistemos skleidžia vieno, ar kito specifinio ilgio šviesos bangas, kurias sugeria odos pigmentas. Kai spinduliai skverbiasi per odą, juos sugeria padidintos koncentracijos odos pigmentas melaninas, tada jis išbala ir yra pilnai pašalinamas. Aplinkinė oda lieka sveika ir nepaliesta.

Per kiek laiko pigmentinės dėmės išgydomos?
Beveik visiems pigmentiniams dariniams užtenka vieno gydymo seanso. Jei darinys yra labai didelis, gali prireikti kelių gydymo seansų. Tai – labai individualu.

Ar pigmentinės dėmės gali atsinaujinti?
Paprastai, pašalinus pigmentines dėmes, toje pačioje vietoje jos nebeatsinaujina. Tačiau, kai kuriems žmonėms, kurių oda turi polinkį į padidintą pigmentaciją, gali atsirasti dėmelių kitoje vietoje. Tokiais atvejais yra Skiriamas papildomas kombinuotas gydymas.