Kas yra įaugę plaukai ir ką su jais daryti?

Į odą pradedantys įauginėti plaukeliai – dažna moterų problema. O ypač žiemos metu, kuomet oda itin išsausėja ir tampa jautresnė. Nors plaukelių įaugimo pasekmės po plaukų šalinimo procedūrų dažnai yra nulemtos genetiškai ir nesvarbu, koks šalinimo metodas yra pasirenkamas – šios problemos galima išvengti. Sužinokite kas yra įauginėjantys plaukai, kaip jie formuojasi, pagrindines to priežastis ir svarbiausius patarimus, kaip išvengti šios nemalonios problemos, jog oda būtų lygi ir išliktų nepažeista!

Įauginėjantys plaukeliai – kas tai?

Nors dauguma augančių plaukelių lengvai prasiskverbia pro odos paviršių, nesukeldami jokių problemų, kartais nutinka taip, jog po plaukelių šalinimo, naujai augantis plaukas negali prasiskverbti pro odos epidermio viršutinį sluoksnį ir pradeda augti po oda. Tokiu atveju, kūnas sureaguoja į įaugusius plaukelius, kaip į antikūnus, ir toje vietoje suformuoja nedidelius pūlius ar žaizdas. Dažnais atvejais įaugusi vieta yra skausminga, ją niežti, o kartais ji gali tapti infekcijos priežastimi. 

Pagrindinė ir dažniausia plaukų įauginėjimo problema – hiperkeratozė. Folikulinė hiperkeratozė arba „žąsies oda“ gali atsirasti bet kokiame amžiuje ir ji tikrai nepuošia mūsų kūno. To priežastys  gali būti per dažnas pilingas ar netinkama odos priežiūra namuose, o kai kurie žmonės polinkį į greitą ragenos sluoksnio sukietėjimą turi nuo gimimo. Tokiais atvejais – hiperkeratozės profilaktika yra ne tik rekomenduojama, bet ir būtina.

Nors kol kas mokslinio plaukų augimo klasifikavimo nėra, specialistai, remdamiesi ilgamete patirtimi, išskiria 4 plaukų įaugimo tipus.

4 įauginėjančių plaukų tipai:

  1. Augantys dermoje. Plaukai, tokiu atveju, gali tiesiog blokuoti kelią į riebalinius latakus, provokuodami uždegimo vystymąsi ir bakterijų kaupimąsi dermoje.
  2. Susukti plaukai – skirstomi į 2 tipus:
    – Mažas juodas taškelis, kurį išspaudus, atsileidžia plaukų galiukas.
    – Gumbas su pūlingu turiniu ir akivaizdžiais uždegimo požymiais.
  3. Geliantys plaukai, kuriems išaugti trukdo negyvos odos ląstelės ar ant odos susikaupę nešvarumai, kurie užkemša plauko folikulą ir neleidžia naujam plaukui prasiskverbti pro odą. Tokiu atveju plaukas yra priverstas toliau augti pačiame folikule. 
  4. Plokšti plaukai, augantys po plonu odos sluoksniu be matomo uždegimo. Kartais net nėra iškart pastebima, kad jie yra po oda. Šio tipo įaugimą dažnai galima rasti ant klubų ir kojų, rečiau bikinio srityje. 

Kai kurias atvejais, įaugančių plaukų problemą galima lengvai pašalinti namuose, naudojant kremą nuo įaugusių plaukų su AHA rūgštimis, taikant taškinį gydymą azeloine rūgštimi, salicilo rūgštimi (2%), ichtiolio tepalu, vaistais nuo spuogų su cinku ar atliekant švelnų pilingą su abrazyviniu geliu-šveitikliu su žaliosios arbatos ekstraktu ir vynuogėmis. Tačiau dažnai įaugę plaukai gali sukelti uždegimą, infekciją, hiperpigmentaciją ir keloidinius randus, todėl norint tinkamai pašalinti įauginėjančius plaukelius, geriausia tai būtų leisti padaryti profesionalams. 

3 pagrindinės įaugusių plaukų priežastys

  1. Jūs skutate, pešiojate ar naudojate vašką – šie plaukų šalinimo metodai po oda palieka kiekvieno plauko fragmentus. Pavyzdžiui: skutimosi metu kyla rizika, jog plaukai bus pašalinti grubiai aštriu skustuvo kraštu. Dėl šios priežasties, plaukams tampa žymiai lengviau augti odoje. Todėl, labai svarbu yra neskusti plaukų pernelyg trumpai ir priešinga kryptimi, nei auga plaukas, vienoje vietoje skustuvu per odos paviršių stengtis braukti tik vieną kartą, braukti švelniai bei per daug nespausti prie odos.
  2. Dėvite aptemptus drabužius ir vietoje, kurioje buvo pašalinti plaukai, atsiranda trintis. Aptempti drabužiai yra linkę plaukus stumti atgal, todėl, niekur kitur tinkamai nebegalintis išaugti, plaukas bando išaugti po oda. Tai ypač dažna problema plaukelius pašalinus bikinio zonoje. 

  3. Turite šiurkščius garbanotus plaukus. Tokių plaukų savininkai labai dažnai kenčia nuo įaugusių plaukelių, o to priežastis – išlenkti folikulai.

Kaip sustabdyti plaukų įaugimą?

  1. Odos šveitimas. Tarp skutimosi, depiliacijos ar kitokio plaukų šalinimo metodo sesijų pasidarykite odos pilingą. Tai užtikrins odos hidrataciją, padės išlaikyti folikulus atvirus, paskatins teisingą plaukų augimą ir efektyviai padės atsikratyti seno, kieto epidermio sluoksnio, kuris neleidžia pro jį prasiskverbti naujai dygstantiems plaukams.
  2. Priemonės, sudėtyje turinčios retinoidų. Tai ypač efektyvu tiems, kurių oda yra linkusį į pigmentaciją. Retinoidai padeda nuvalyti odą ir skatina sveikų odos ląstelių atsinaujinimą. Tačiau, prieš pradedant naudoti priemones su retinoidu, rekomenduojama pasitarti su dermatologu ar estetikos specialistu. 

  3. Jeigu norite atsikratyti šios problemos kartą ir visiems laikams – išbandykite plaukų šalinimą Alexandrito lazeriu. Profesionalios plaukų šalinimo procedūros su Alexandrito lazeriu yra auksinio standarto plaukų šalinimo būdas, tiek saugumo, tiek efektyvumo atžvilgiu. Procedūros metu, antgaliu siunčiamas 755nm bangos ilgio šviesos impulsas (lazerio spindulys) odoje virsta šiluma, kuri paveikia tik ląsteles, atsakingas už plauko augimą, todėl aplinkui esantys audiniai lieka nepažeisti, paveikti plaukai iškrenta ir ilgainiui nustoja augti. Šios lazerinės procedūros paveikiamas ne tik plaukas, bet ir plauko maišelis bei svogūnėlis. Dėl šios priežasties, plaukų šalinimas Alexandrito lazeriu yra efektyvi priemonė, norint pamiršti įauginėjančius plaukelius. Procedūros metu, lazerio impulsai yra parenkami pagal odos tipą, todėl procedūra gali būti atliekama tiek šviesiems, tiek tamsiems odos tipams. Tai yra itin saugus, neskausmingas ir efektyvus būdas šalinti plaukelius, net ir tuo atveju, jeigu oda yra alergiška ar jautri kitiems plaukelių šalinimo būdams. 

 

Jog plaukų šalinimas būtų kuo efektyvesnis ir saugesnis, o plaukelių įaugimo rizika kuo mažesnė – atvykite į konsultaciją pas Skinny klinikos specialistus, kurie patars ir padės pasirinkti Jūsų odai tinkantį plaukelių šalinimo būdą!