Depiliacija ar epiliacija: už ir prieš

Renkantis tinkamiausią plaukelių šalinimo būdą, svarbu aiškiai suvokti kiekvieno jų skirtumus, pliusus ir minusus. Tačiau, prieš darant bet kokius sprendimus, pravartu apsilankyti pas dermatologą. Jis išsiaiškins Jūsų odos tipą, plaukelių spalvą, tekstūrą, nustatys, ar esate kam nors alergiška. Galbūt po apžiūros net pats gydytojas patars, koks nepageidaujamų plaukelių šalinimo būdas Jums individualiai būtų pats tinkamiausias. Nenusiteikus keliauti pas gydytoją, svarbu atsakingai įvertinti save pačią – ar Jūsų oda jautri, linkusi į bėrimus, kokie Jūsų plaukeliai – tamsūs šviesūs, plonesni ar storesni, ar esate pakanti skausmui, ar turite laiko kasdien bent kelias minutes skirti depiliacijai, ar mieliau šios procedūros atsikratytumėte ilgam, kiek pinigų galite investuoti į plaukelųi šalinimo procedūras ir pan. Visą tai apsvarsčius, galima pradėti rinktis.

Depiliaciją nuo epiliacijos skiria vienas esminis skirtumas – po depiliacijos plaukeliai vienaip ar kitaip ataugs ir tai įvyks pakankamai greitai. Skirtingai nuo to, kai kurios epiliacijos procedūros suteikia galimybę plaukelių atsikratyti ilgam, metams ar keleriems, egzistuojant galimybei, kad plaukeliai ataugs silpnesni ar nebeataugs išvis. Taip yra todėl, jog epiliacijos procedūrų metu veikiamas ne tik plauko paviršius, bet ir sunaikinami plaukelių folikulai ir svogūnėliai.

Neretai ypač tvarkingos moterys renkasi depiliaciją (dažniausiai – skutimą), kadangi daugeliui epiliacijos procedūrų paprastai reikia plaukelius bent šiek tiek atauginti. Paprasta ir patogu atrodo naudotis cheminės depiliacijos priemonėmis, kadangi jos įkandamos finansiškai, nėra rizikos įsipjauti, nejaučiamas skausmas. Deja, ši chemija nudegina ne tik plauką, bet ir odą, kuri ilgainiui gali pradėti luptis, jai gresia ankstyvas senėjimas. Depiliuojant vašku, paprastai plaukelius taip pat reikia šiek tiek paauginti, todėl mėgstančioms tobulai glotniomis kojomis džiaugtis kiekvieną dieną šis būdas gali nelabai tikti ir patikti.

Kitas svarbus skirtumas – procedūrų metu jaučiamas skausmas. Paprastai depiliacijos procedūros yra neskausmingos (skutimas, depiliaciniai kremai) arba mažiau skausmingos (depiliacija vašku ar cukrumi, pešiojimas). Epiliacijos metu paprastai jaučiamas skausmas, tiesa, galimas toleruoti. Todėl tos moterys, kurios nėra pasiryžusios dėl grožio pakentėti, renkasi daugiau dėmesio ir laiko reikalaujančias depiliacijos procedūras. Tiesa, paprastai didesnis skausmas jaučiamas tik pirmųjų epiliacijos procedūrų metu – ilgainiui diskomfortą galima sumažinti iki minimalaus, jeigu procedūros atliekamamos reguliariai ir profesionaliai. Be to, epiliacija puikiai tinka jautriai odai, kadangi ją žeidžia minimaliai. Šias procedūras patariama rinktis ir šaltais bei sausais sezonais, vengiant odos sudirgimų.

Daugeliui epiliacijos procedūrų, norint efektyvaus rezultato, svarbios yra plaukelių augimo fazės. Jų yra trys: anageno (augimo), katageno (nykimo) ir telogeno (ramybės). Didžioji dalis žmogaus plaukų yra augimo fazėje, kuri gali trukti iki kelerių metų. Vėliau plaukas pereina į nykimo fazę, kuri trunka tik kelias savaites – jos metu plaukeliai nebeauga, tik folikulas juda link odos paviršiaus. Ramybės fazė trunka keletą mėnesių. Jos metu pradeda augti naujas plaukelis, o senasis iškrenta. Tiesa, šioms fazėms nemažai įtakos turi ir individuali mityba, bendra sveikatos būklė ir hormonai. Todėl, pasirinkus epiliacijos procedūras, verta įsisąmoninti, jog procedūrų grafiką gali tekti planuoti labai atsakingai ir stengtis nuo jo nenukrypti. Kitu atveju, norimo rezultato pasiekti nepavyks.

Daugeliui aktualus ir finansinis klausimas – skustuvas ar pincetas, naudojami depiliacijai, neabejotinai reikalauja mažesnių išlaidų nei brangesnės lazerinės ar fotoepiliacijos procedūros grožio salone. Visgi esant pasiryžus išbandyti epiliaciją, bet nenorint išleisti didelės sumos pinigų, galima ieškoti kompromiso – nusipirkti epiliatorių ir procedūras atlikti namuose (tai galioja ir toms, kurios tiesiog nemėgsta dažno lankymosi grožio salonuose). Nors skausmo išvengti nepavyks, o epiliatorius gali kainuoti nuo keliasdešimt iki kelių šimtų eurų, tačiau ilgainiui ši investicija veikiausiai atsipirks. Galų gale, ilgainiui skausmas ima mažėti, o šiais laikais egzistuoja ir epiliatoriai su šaldymo funkcija, kuri maloniai ramina odą.

Plaukelių šalinimo būdo pasirinkimas priklauso ir nuo kūno vietos, kurioje vykdomas šalinimas. Remiantis profesionalų patarimais, skirtingoms zonoms tinka skirtingos procedūros. Pavyzdžiui pažastis siūloma depiliuoti vašku, kadangi skutantis plaukeliai atauga labai greitai, o po vaško procedūros ilgainiui plaukeliai ima silpti, atauga retesni bei silpnesi. Skusti ypatingai nepatartina bikinio zonos, kadangi tai plaukelių augimą tik skatina, o skustuvas dirgina jautrią odą. Jeigu naudojate cheminius depiliatorius, bikini zonai juos taip pat būtina rinktis atidžiai, nes jie lengvai gali sukelti nemalonią alergiją. Bikini zona, ypač esant didesniam plaukuotumui, yra ta vieta, kuriai epiliacija – puikus ir patogus pasirinkimas. Ji garantuoja, kad bus pašalinti visi nereikalingi plaukeliai, o ir oda bus mažiau dirginama. Puikiai jautrioms zonoms tinka būtent ELOS epiliacija, kadangi jos metu oda pažeidžiama minimaliai, procedūra nesukelia didelio diskomforto, o rezultatai – ypatingai efektyvūs ir ilgalaikiai.

Svarstant depiliacijos pliusus ir minusus, verta įvertinti ir bendrąją sveikatos būklę. Pažeistos odos negalima depiliuoti vašku, ši procedūra nepatartina ir turint problemų dėl kojų venų ar laukiantis. Epiliacijos patariama vengti sergant uždegiminėmis odos ligomis, vėžiu, diabetu, infekcinėmis ligomis. Nesulaukus 18 metų taip pat siūloma rinktis depiliacines procedūras..