Celiulitas ir lokalizuotos riebalų sankaupos

Lokalizuotos riebalų sankaupos ir celiulitas – natūralūs riebalų kaupimo būdai – problemų kelia dėl kelių priežasčių. Viena jų yra vyraujantys estetiniai kriterijai, o kitos siejamos su tam tikru gyvenimo būdu, kuris skatina celiulito atsiradimą.

  • Kūno riebalai – kas tai?

Riebalų sluoksnis dengia beveik visą kūną. Pagrindinė šio riebalų sluoksnio funkcija – vykdyti termoreguliaciją, apsaugoti nuo mechaninių traumų, kontūruoti kūną ir užpildyti kūno ertmes. Tačiau svarbiausia – šis riebalų sluoksnis atlieka energijos šaltinio funkciją.

Riebalinis audinys – tai iš adipocitų sudarytas jungiamasis audinys. Techniškai jį sudaro tik 80% riebalų. Pagrindinė šio audinio funkcija – kaupti energiją lipidų pavidalų, tačiau jis taip pat atlieka apsauginę bei izoliacinę funkciją. Poodiniai riebalai aptinkami iškart po oda. Priešingai nei pilvaplėvės ertmėje tarp organų (skrandžio, kepenų, žarnyno, inkstų) esantys visceraliniai riebalai, šie neturi jokios įtakos žmogaus sveikatai. Vidiniai riebalai yra susiję su metabolizmo sutrikimais, pavyzdžiui, padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų bei antrojo tipo diabeto rizika. Tuo tarpu, kai su vidiniais riebalais kovojama, pasitelkus dietą ir mankštas, poodiniai riebalai yra kur kas atsparesni, todėl jų kiekis mažinamas medicininiu būdu.

  • Celiulitas – kas tai?

Ilgą laiką medicinos bendruomenė sutarė, kad celiulitas – tai tiesiog riebalai, su kuriais kovojama, pasitelkus dietą ir sportą. Tačiau SPA ir odos priežiūros centruose taip pat lankosi ir antsvorio neturinčios, fiziškai aktyvios moterys, ieškodamos būdų ar produktų, padedančių išlyginti duobėtą odą. Deja, tenka pripažinti, kad 80-90% lytiškai subrendusių moterų anksčiau arba vėliau susiduria su celiulitu. Ir tikrai ne visos jos turi antsvorio.

Viršutinį poodinio audinio sluoksnį (arba hipodermį) sudaro riebalų ląstelių kameros (pripildytos riebalų ląstelėmis), kurias skiria vertikalios jungiamojo audinio sienelės. Šių vertikalių riebalų kamerų viršūnė primena lanko pavidalo kupolą, kuris yra silpnas ir linkęs sugriūti, kai yra netinkamai spaudžiamas. Minėtas spaudimas gali būti pernelyg didelio svorio, skysčių sankaupos, jėgos stokos dėl pernelyg mažo fizinio aktyvumo padarinys.

Didelės kameros generuoja mažesnius riebalų ląstelių skyrelius, kurie glaudžiai buriuojasi po oda. Riebalų ląstelių kamerų ir riebalų ląstelių būrių derinys – tai elementai, kurie sukuria pakitusią odos paviršiaus išvaizdą, t.y., vadinamąjį celiulitą.  

 

  • Celiulitas moterų ir vyrų atveju

Įdomu paminėti, jog mokslininkams palyginus moterų ir vyrų hipodermio struktūrą, buvo nustatyta, jog vyrų riebalų ląstelių kameros su įstrižomis pertvaromis yra mažesnės; šis struktūrinis skirtumas reiškia, kad pertvaros yra stipresnės, todėl gali atlaikyti didesnį spaudimą. Taip pat pažymėta, jog mažesni riebalų ląstelių skyreliai (papillae adiposae) buvo tos pačios struktūros tiek vyrų, tiek moterų atveju. Keliama hipotezė, teigianti, kad minėtas riebalų ląstelių kamerų struktūros skirtumas lemia faktą, jog moterims celiulitas pasireiškia dažniau nei vyrams.

Vyrai, pasižymintys moteriškesniais bruožais, turi riebalų ląstelių kameras, kurios yra panašios į moterų. Vadinasi, hormonai taip pat atlieka vaidmenį, kontroliuojant šį struktūros skirtumų aspektą. Tikėtina, jog tiksli celiulito priežastis yra minėtų veiksnių derinys. Mes jau nagrinėjome hipodermio sluoksnio struktūrą bei moterims būdingus skirtumus. Viena celiulito bangelių efekto priežasčių yra skysčių sankaupos adipozės audinyje. Susikaupę skysčiai lemia matomą šlaunų, klubų ir pilvo patinimą, o skysčiuose esančios toksinės atliekos naikina kolageno ir elastino skaidulas, kurios išlaikyti stangrią ir lygią odą. Metams bėgant, celiulito audinyje mažėja elastino ir kolageno skaidulų skaičius, kadangi šie struktūriniai baltymai pradeda standėti, praranda savo lankstumą. Jeigu pažeidžiama cirkuliacija – nesvarbu, ar dėl fizinio aktyvumo stokos, pernelyg ilgo sėdėjimo, užsikimšusių arterijų, ar dėl maistinių medžiagų stokos – gali pasireikšti neigiamas poveikis ir pagreitėti celiulito atsiradimas. Be to, hormonai gali turėti poveikį žmogaus gebėjimui kaupti ir atsikratyti celiulito ir riebalų sankaupų. Įrodyta, kad mūsų gebėjimas kaupti riebalus didėja sulig amžiumi. Svarbu nepamiršti, kad hormonų lygis, metams bėgant, natūraliai kinta. Tai itin akivaizdu brendimo, nėštumo ir menopauzės laikotarpiu. Celiulitas paprastai atsiranda tose srityse, kuriose yra prasta cirkuliacija; deja, jam pasireiškus, cirkuliacija toje vietoje dar labiau sulėtėja. Pritvinkusios riebalų ląstelės, susikaupę skysčiai ir toksinai bei prasta cirkuliacija mažina odos stangrumą. Manoma, jog visi šie veiksniai prisideda prie celiulito susiformavimo.

 

  • Lokalinės riebalų sankaupos

Kita problema, su kuria susiduria tiek vyrai, tiek moterys, yra lokalinės riebalų sankaupos, atsparios tiek dietoms, tiek mankštai. Šios sankaupos yra poodiniuose sluoksniuose, iškart po oda – priešingai nei vidiniai riebalai, kurie randami pilvaplėvės ertmėje tarp organų (skrandžio, kepenų, žarnyno, inkstų). Poodinius riebalus galima paveikti liposukcijos būdu, minimaliai invazinėmis arba neinvazinėmis procedūromis, o vidinių riebalų sankaupas galima pašalinti tik dietomis ir mankšta.

Paprastai riebalai kaupiasi apatinėje pilvo dalyje, šlaunų išorėje. Be to, jiems patinka tos vietos, kuriose jau yra celiulitas. Kadangi minėtos sankaupos yra atsparios mankštoms bei dietoms, daugumai žmonių nusvyra rankos jau po pirmųjų nesėkmingų bandymų kovoti su riebalais. Atitinkamai rinkoje auga procedūrų, mažinančių riebalų sankaupas, paklausa bei didėja verslo galimybės.

 

  • Kaip kovoti su riebalų pertekliumi?

Riebalų nusiurbimas – tai dažniausiai atliekama estetinė chirurginė procedūra, tradicinis lokalizuotų riebalų sankaupų mažinimo būdas. Ši procedūra pakankamai saugi, o pacientų apklausos rodo, jog žmonės lieka patenkinti rezultatais. Riebalų nusiurbimo metu būtina anestezija. Be to, negalima rinktis konkrečių riebalų ląstelių. Procedūros metu paveikiami ir supantys audiniai, sukeliamas skausmas, patinimas, mėlynės, būtinas atsigavimo laikotarpis.

Nepaisant potencialios naudos, dauguma pacientų nenori chirurginio įsikišimo. Jie pirmenybę teikia neinvaziniam riebalų mažinimo ir kūno kontūravimo metodui, kuris pasižymėtų efektyvumu, bet tuo pačiu būtų komfortabilus, saugus, reikalautų minimalaus atsigavimo laikotarpio.

Neinvaziniam riebalų ir celiulito mažinimui pasitelkiamos įvairios technologijos: ultragarsas, radijo dažniai, infraraudonieji spinduliai, vakuumas, masažo terapija ir kt.

Syneron-Candela siūlo visapusišką celiulito ir lokalizuotų riebalų sankaupų mažinimo procedūrą, kuri apima 5 skirtingas technologijas 2 vienas kitą papildančiuose įrenginiuose.

  • VelaShape™ – tai saugus, efektyvus, beveik neskausmingas būdas sumažinti kūno apimtis ir celiulitą. VelaSmooth™ aparatu stulbinantys rezultatai pasiekiami, nepatiriant jokio diskomforto. Šis celiulito ir kūno apimčių mažinimui skirtas įrenginys apjungia keturias technologijas: radijo dažnio bangas, infraraudonuosius spindulius, vakuumą ir masažą.
  • UltraShape Power™ aparatas generuoja fokusuotus ultragarsinius impulsus, kurie saugiai tiekia energiją po oda esančiam riebaliniam sluoksniui ir naikina riebalų ląsteles, nepažeisdami kitų struktūrų, pvz., nervų, kraujagyslių, jungiamojo audinio. Procedūros metu nepatiriamas joks diskomfortas, o rezultatai pastebimi iškart ir išlieka ilgai.